<$BlPazartesi, Kasım 27, 2006>

<$Bl

Merhaba,

Şafak Tavkul'dan gelen önemli bir e-postayı, Bahadır Baruter'in Penguen dergisi için çizdiği bir kapakla vereyim.Konu, animasyonla uğraşan, bu alanda bir gelecek düşünen, devletin açtığı bir okulda bunun eğitimini alan pek çok kişi için çok önemli ve oldukça can sıkıcı.Sayılı animasyon fakültelerimizde okuyan arkadaşlara tavsiyem, en kısa sürede, para getirebileceğini düşündükleri hobileri varsa o konularda kendilerini geliştirmeleri...

Türkiye’nin ilk Televizyon kanalı TRT, 22 Haziran’da Disney şirketiyle “Türk animasyon sanatını çökertecek son darbe”nin anlaşmasını yapacak!
Anlaşmaya göre 88 film 914 çizgi-dizinin yayın haklarını alacak olan TRT bununla da kalmayıp, ilk etapta Türk kahramanlarından Tarkan, Karaoğlan, Dedekorkut ve Köroğlu gibi karakterler ile ilgili filmleri Disney’e yaptıracak. Atatürk ile ilgili de bir film yaptırmayı düşünen TRT yetkilileri, bu ülkenin sermayesiyle yabancı bir kuruluşa milyon dolarlar akıtacak!

Kendi hikayelerini başkalarının kalemi ile çocuklarına seyrettirmeyi planlayan devlet televizyonu, bu anlaşmadan bahsederken “Türkiye'de sadece TRT ile çalışacak olan Walt Disney, özel kanallarla herhangi bir görüşme yapmayacak.” Şeklindeki açıklamalarıyla farkını da ortaya koyuyor.

Animasyon reklam filmlerinden dizilere, sinemalarında gösterilemese bile uzun metrajlı çizgi filmlere kadar her çeşit prodüksiyonun yapılabildiği ve Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde bölüm olarak eğitiminin verildiği ülkemizde, her türlü hikayeyi kendi keyiflerince yorumlayan Amerikan Stüdyosuna yeni kaynaklar sağlanacak!
Hepsinden öte! Disney, yarınımızın geleceği çocuklara “iyilik ve saygı” temaları altında, kendi kültür ve inançlarının sembolik göndermelerini sıkıştıracak. Öğrenme potansiyellerini en yoğun kullandıkları dönemde çocuklarımız, zaten yeterince yabancı kaynaklı çizgi dizi izledikleri günümüzde, bir de kendi efsanelerini bu kültürden bambaşka bir ortamda büyümüş çizgi filmcilerin, yönetmenlerin ellerinden izleyecekler!

Üstelik, eminim ki Disney, başka projelerine gösterdiği özenin yarısını bile göstermeyecek bu efsanelere! Hindistan’daki, Çin’deki stüdyolarında çıkarttığı ucuz işçiliğin en “ucuz” örneklerini sergileyecek Türkiye’ye.

Medyada çok başarılı bir karar edasıyla bahsedilen anlaşmada, çocuk kandırır gibi öne sürülen en şaşırtıcı konu ise, Disney Dünya Televizyon Grubu Başkanı Lorie Younger’ın çok yoğun bir programı olduğu ve geçen yıl benzer bir anlaşma yapan Yunanistan’a gitmediği halde bu imzayı atmak için ülkemize gelecek olmasıdır. Toplumun bu “şahıs”ın gelmesinden onur duymasını bekleyen TRT, anlaşmayı Conrad Hotel’de ve Devlet Bakanı Beşir Atalay’ın da katılacağı bir yemekle kutlamayı planlamaktadır.

Bu ülkede sinema sanatı da zor günler geçirmiştir ve geçirmektedir! Ancak kurulduğu günden bu yana Türk Televizyon yayıncılığına ve sinemaya desteğini her zaman sürdüren TRT kurumu aynı tutumu animasyon sanatı için göstermemekte, aksine, geliştirme imkanlarını göz göre göre başka ellere teslim etmektedir! Üstelik bunu “Çocuklarımız daha kaliteli yapımlar izlesinler” bahanesiyle yapmaktadır.

Şimdi ise, hepimize düşen görev bu maili olabildiğince çok insana göndermektir!

Eğer, amacı ülkesine yayıncılıkta en iyi hizmeti sunmak olan kurumu gaflet uykusundan uyandırmak istiyorsak!

Eğer bu ülkeyi, çocuklarımızın görsel hafızasına kadar yabancı işgalinde bırakmak istemiyorsak!

Haber ile ilgili linkler:

http://www.trt.net.tr/wwwtrt/hdevam.aspx?hid=152062&k=1
http://www.ntvmsnbc.com/news/375907.asp
http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=132654
http://www.tercuman.com/v1/haber.asp?id=40719&baslik=

Selamlar,

<$Bl0um:

<$BlYorum Gönder