<$BlPazartesi, Kasım 27, 2006>

<$Bl

merhaba,

Son dönem ekartlarımdan birinin ekran görüntüsüyle başlayalım;

Buraya tıklayarak animasyonu izleyebilirsiniz.


***


Digital Arts dergisinin 3. sayısı çıktı, ilüstrasyon ağırlıklı bir sayı oldu diyebilirim.
Röportaj bölümünde, çalışmalarını çok beğendiğim Candaş Şişman var bu sayıda, çalışmalarının baskısı da gayet iyi olmuş, dergiyi elime alıp baktıkça keyifleniyorum :)

Candaş 1985 İzmir dogumlu.İzmir Güzel Sanatlar Lisesinde okuduktan sonra Anadolu Üniversitesi Çizgi Film Animasyon bölümünü kazanmış.Erasmus programı kapsamında 3. sınıfı Hollanda'da okuyacakmış.Animasyon,motion grafik ,resim,illüstrasyon,grafik tasarım alanlarıyla ilgileniyor.

Aşağıda 2 çalışmasını göreceğiniz Candaş'ın
Deviantart galerisine de buradan ulaşabilirsiniz.Çalışmalara tıklayarak büyük versiyonlarını görebilirsiniz.Dgital Arts'a dönersek, ben bu sayıda Flash animasyonlar içinde döngülerin kullanımını anlattım.Döngülerin çok küçük dosya boyuyla animasyonlarımızı nasıl renklendirebileceğini, canlandırabileceğini kısa bir animasyon üzerinde aşama aşama göstermeye çalıştım.

Derginin editöryal yazısının içerikle ilgili kısmını aşağıya yapıştırıyorum, yazının tamamına derginin henüz faaliyete geçmemiş sitesinden okuyabilirsiniz.

Digital Arts 3. Sayı Genel içerik konuları.

Boyama ve taslakların oluşturulmasına Adobe Illustrator, Adobe Photoshop, Adobe Flash gibi yazılımlar kullanıldı.

Görkem'in yazısında geçen sayı genel olarak girdiğimiz Illustrator'un LiveTrace uygulamasının detaylı incelemesi yapıldı. Bu yazı ile birlikte konu hakkında derli toplu bir kaynak oluşturmuş olduk. Ardından konunun devam niteliği taşıyan farklı bir konu var.

Ömer'in yazısı LiveTrace yada benzeri bir durumda el çiziminin renklendirilmesi üzerine, renk ve ışık bilgisi doğrultusunda önemli bilgiler veren zevkli bir yazı olmuş.

Boyama konusuyla ilgili olarak aramıza yeni katılan Korhan arkadaşımızın yazısı konuya farklı bir yaklaşımla güzel bir tutorial hazırlamış. Korhan'ın yazısında ki uygulama çalışma hayatında çok karşılaştığımız problemlere, çözümlere ışık tutuyor.

Gökhan ise kendine has uygulama ve anlatım biçimiyle Flash üzerinde esprili bir hurda araba illüstrasyonu uygulaması anlattı. Severek okuyacağınızı düşünüyorum.

Boyama ve illüstrasyonda "Dinamik Kompozisyon" yazısıyla Emrah başarılı yalın anlatımıyla çok güzel bir yazıyı kaleme aldı. Yazısında bir çok alanda kullanılan önemli tüyoları bulacaksınız. Bu konuların hepsi boyama, illüstrasyon konularıyla ilgilidir.

Mehmet ise animasyon araçlarında bir standart haline gelen Flas h ile "Animasyon Döngüleri" isimli yazısıyla bu alanda çalışan tasarımcılar için önemli bir konuyu anlattı.

Aramıza katılan arkadaşlardan biri de Emre Eldemir. Director MX'in 3D motorunu kullanarak 3D Max belgesini kullanarak bir projenin gelişimini anlattı.

Fatih yine bir Abstract uygulamasını grafik bilgileriyle destekleyerek anlatıyor.

Berkay ise Flash 8 üzerinde hızlı çalışmak için arayüzün kullanımıyla ilgili olarak bilgilerini paylaşıyor.

Bora, web tasarımcılarına kendi deneyimleri doğrultusunda, örnekleriyle "gezilebilir web sitesi" bilgilerini anlatıyor.

Selamlar,<$Bl0um:

<$BlYorum Gönder